Lūdzu uzgaidiet...
 Seko mums:
     

  Terminu datubāze  10.07.2015. | VVC: LNB topošā restorāna nosaukums ir no valodas politikas nepieņemams un vēsturiski sadomāts

Valsts valodas centrs pauž neizpratni par šodien publiskoto Latvijas Nacionālās bibliotēkas – Gaismas pils restorāna nosaukumu, kas turpmāk nesīs latviešu valodai nedraudzīgu nosaukumu, „Kleever”.

Kā zināms, LNB pārstāvis Augusts Zilberts piektdien Gaismas pils durvju atvēršanas svinīgajā pasākumumā paziņoja, ka restorāna nosaukums būs „Kleever”, atsaucoties gan uz tās saikni ar kādreizējo koktirgotāju, no kura cēlies Klīversalas vārds, gan uz šķietamām asociācijām ar angļu valodas vārdu „clever”, proti, „gudrs”.

Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš pauž neizpratni par šādu izvēli, jo tas nekādā veidā nesaistās ar LNB popularizēto Gaismas pils tēlu, bet drīzāk atsauc atmiņā kārkluvāciešu laikmetu un švaukstisku izpratni par svešādo (nelatvisko) kā smalko un inteliģento. „Nav saprotams, kāpēc šāds nosaukums izvēlēts un tiešām jābrīnās, vai no aptuveni 700 sabiedrības pārstāvju iesūtītajiem restorāna nosaukumiem, šis bija pats atbilstošākais ēkai, kas ir nacionālās kultūras patvērums,” pauž VVC direktors.

Neiztur kritiku arī šķietamās saiknes meklēšana ar Dītrihu Klīveru, jo, kā visai ātri LNB digitālajos resursos izdevās noskaidrot, viņa uzvārda oriģinālrakstība bijusi Klüwer (J. Rutkis. Rīgas Pārdaugava kā pilsētas daļa. Daba un Zinātne, 1936, Nr. 1). Tātad arī vēsturiskā argumentācija šķiet vairāk nekā brīvi interpretēta.

VVC izsaka cerību, ka nosaukuma izvēle vēl var tikt mainīta, izvēloties latviskas cilmes vārdu, kas saderētu gan ar Gaismas pils tēlu, gan ar Ziedoņa zāli. 

 


09.07.2015. | Par I. Zariņa izplatīto paziņojumu

Partijas „Saskaņa” Saeimas deputāts I. Zariņš plašsaziņas līdzekļos šodien izplatījis paziņojumu, ka viņš vērsies Valsts valodas centrā ar iesniegumu, prasot izvērtēt Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces rīcību 2015. gada 2. jūlija pasākumā. Līdz šim Valsts valodas centrā šāds iesniegums nav saņemts.

Valsts valodas centrs reaģēja uz izskanējušo informāciju un precizēja lietas apstākļus. Pretēji plašsaziņas līdzekļos izskanējušajam, 2. jūlijā Rīgas Latviešu biedrības namā ASV Neatkarības dienas svinības bija slēgts, nevis publisks pasākums. Tādējādi uz šo situāciju nav attiecināmas Valsts valodas likuma normas par publisku pasākumu rīkošanu. To organizēja ASV vēstniecība, un tajā piedalījās vienīgi uzaicinātas personas, tostarp arī Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.

Valsts valodas centrs noskaidroja, ka Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece savu uzrunu teica atbilstoši diplomātiskajām tradīcijām, turklāt ievadsveicienu un nobeiguma vārdus izsakot latviešu valodā.

Valsts valodas centrs vēlas atgādināt, ka 2015. gada janvārī tas publiskoja aicinājumu, valsts amatpersonām sniegt intervijas Latvijas plašsaziņas līdzekļiem tikai valsts valodā. Pēc Valsts valodas centra rīcībā esošajām ziņām Ināra Mūrniece šo principu savā darbā konsekventi ievēro.

 


09.07.2015. | Apzinot efektīvus valodu mācīšanas veidus, VIAA aicina pieteikties konkursā

atziniba_logo

 

 

 

 

 

 

Valsts valodas centram ikdienā bieži nākas saskarties ar sabiedrības interesi par efektīvām un kvalitatīvām valodas apguves iespējām, tādēļ informējam, ka Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) ir izsludinājusi konkursu „Eiropas Atzinības zīme valodu apguvē”, kura mērķis ir apzināt, novērtēt un popularizēt oriģinālus un efektīvus valodu mācīšanas veidus.

Konkurss tiek organizēts kopš 2002. gada, un tajā ir aicināti pieteikties visi, kas īsteno valodu apguves projektu vai nodrošina saviem darbiniekiem valodu apguves iespējas. Konkursā var piedalīties valsts pārvaldes iestādes, fiziskas personas, neformālās izglītības sniedzēji (bibliotēkas, plašsaziņas līdzekļi) un komersanti. 2015. gada konkursa tematiskās prioritātes ir „Valodas kā sociālās iekļaušanās veicinātājs” un „Valodu apguve un sports”.

Šo atzinības zīmi piešķir par veiksmīgu darbību valodu mācīšanas un apguves jomā neatkarīgi no institūcijas veida un valodas apguvēja vecuma.
 
Sīkāka informācija par konkursu, tā nolikums un pieteikuma veidlapa ir pieejama
VIAA mājaslapā


30.06.2015 |  Ekspertu komisijas 2015. gada 17. jūnija lēmums

LVEK 2015. gada 17. jūnijā lēma par ātrās uzkodas nosaukumu latviešu valodā (protokola Nr. 43):
wrap (roll up) – tītenis.
  


19.06.2015 |  Priecīgus Līgo svētkus!

  2015_06_18_Ligo  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  


25.05.2015 | Iesaisties Vikipēdijas papildināšanā! 2-03

 

 

 

 

 

 

 

 

Latvijas Vikipēdijas maratona tematiskās nedēļas ietvaros no 25. maija līdz 31. maijam Valsts valodas centrs un "Norvik Banka" aicina rakstīt par latviešu grāmatu veidotājiem, autoriem, izdevējiem, tulkotājiem!

Informatīvās kampaņas noslēgumā apbalvosim labāko un kvalitatīvāko rakstu autorus.

Vikipēdijas maratona mērķis ir aktivizēt un paplašināt latviešu valodas lietojumu mācību procesā, izziņā, pētnieciskajā darbā, būtiski palielinot rakstu skaitu, un uz Latvijas simtgadi pārsniedzot 100 tūkstošu rakstu robežu Vikipēdijā latviešu valodā.

Kā ieguldījumu Vikipēdijas rakstu paplašināšanā arī Valsts valodas centrs ir sagatavojis rakstu par iestādi un tās darbību. Skatīt šeit

Maratonu organizē "Norvik Banka", sadarbības partneri: Latvijas Universitāte, "Delfi", "Latvijas Radio 5", Valsts valodas centrs, Draugiem.lv un "Tilde".


06.05.2015 |  Sveiciens valsts valodas dienā!  

Ceturto gadu pēc kārtas latviešu valodniecības pamatlicēja Jura Alunāna dzimšanas dienā ar dažādām aktivitātēm Latvijā tiek godā celta valsts valoda. Valsts valodas dienas sauklis šogad ir Alunāna dzejas rindas:
 
“Nav jāskatās arvien tik grāmatā!
Uz tirgus skan ar daža gudrība”.
 
Arī Valsts valodas centrs aicina godāt un cienīt valsts valodu un pateicas visiem, kas to novērtē ne tikai šajā dienā, bet katru dienu!
Paldies šo svētku aizsācējiem un organizatoriem: Rakstniecības un mūzikas muzejam, Piebalgas muzeju apvienībai “Orisāre”, Krišjāņa Barona muzejam un Ādolfa Alunāna memoriālajam muzejam.
  


06.05.2015 | Valsts valodas centrs jau ceturto reizi noteiks latviešu valodas videi draudzīgākos apkalpojošās sfēras uzņēmumus; paplašina pretendentu loku

  atzinibas_raksts 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Šodien, 2015. gada 6. maijā, Valsts valodas centrs sadarbībā ar uzņēmējus pārstāvošajām organizācijām jau ceturto reizi sāk akciju „Latviešu valodai draudzīga vide”, lai noteiktu apkalpojošās sfēras uzņēmumus, kas vispilnīgāk ievēro Valsts valodas likuma un citu normatīvo aktu prasības attiecībā uz valsts valodas lietojumu.

Akcija notiks līdz 1. septembrim, un šogad paplašināts latviešu valodas videi draudzīgāko pretendentu loks, aicinot piedalīties ne tikai tradicionālos apkalpojošās sfēras uzņēmumus – veikalus, kafejnīcas, restorānus, viesnīcas, aptiekas, frizētavas, bet arī tūrisma, interneta un pasažieru pārvadāšanas uzņēmumus no visas Latvijas. Akcijas svinīgais noslēgums un latviešu valodas videi draudzīgāko uzņēmumu apbalvošana notiks Latvijas valsts proklamēšanas dienas svētku periodā novembrī, piedaloties tieslietu ministram, Valsts valodas centra vadībai un nozaru uzņēmēju organizāciju pārstāvjiem.

“Akcija „Latviešu valodai draudzīga vide” ir viens no pasākumiem, kas palīdz saliedēt Latvijas sabiedrību un kopt latviešu valodu. Kā zināms, Valsts valodas centrs ir iestāde, kas uzrauga Valsts valodas likuma ievērošanu. Vienlaikus vēlamies uzslavēt un izcelt labākos, apliecinot, ka valsts valoda Latvijā tiek turēta godā,” uzsver Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš.

Akcijai „Latviešu valodai draudzīga vide” pieteiktos pretendentus izvērtēs Valsts valodas centra ekspertu komisija, balstoties uz valsts valodas vecāko inspektoru sastādītajiem pārbaudes aktiem un pretendentu darbības vērtēšanas anketā ietvertajiem kritērijiem, kas skar valsts valodas lietojumu gan no uzņēmumu darbinieku puses, gan uzņēmuma publiski sniegtajā informācijā.

Ikviens apkalpojošās sfēras uzņēmums akcijai var pieteikt sevi pats, bet potenciālos kandidātus iespējams izvirzīt arī ar uzņēmējus pārstāvošo profesionālo asociāciju un biedrību starpniecību. Pieteikties akcijai iespējams pa tālruni 67334633, 67334269, pa e-pastu valodas.akcija@vvc.gov.lv vai pa pastu: Eksporta ielā 6, Rīgā, LV-1010. Akcijas nolikums pieejams šeit.

Akciju „Latviešu valodai draudzīga vide” Valsts valodas centrs rīko kopā ar Latvijas Tirgotāju asociāciju, Viesnīcu asociāciju, Aptieku biedrību, Frizieru asociāciju, tūrisma nozares asociācijām, Latvijas Interneta asociāciju un biedrību “Latvijas Pasažieru pārvadātāju asociācija”.

  


31.03.2015 | Par Eiropas Komisijas Tiesību ģenerāldirektorāta īpašās programmas „Krimināltiesības” projekta „Kriminālprocesā iesaistīto tiesu tulku kapacitātes celšana un to aktivitāšu nodrošināšana” rezultātiem 

Kopš 2013. gada aprīļa Valsts valodas centrs sadarbībā ar Tieslietu ministriju, Tiesu administrāciju un Latvijas Tiesnešu mācību centru īstenoja Eiropas Komisijas īpašās programmas „Krimināltiesības” projektu „Kriminālprocesā iesaistīto tiesu tulku kapacitātes celšana un to aktivitāšu nodrošināšana” ar mērķi uzlabot Latvijas tiesu tulku un tulkotāju sniegto pakalpojumu kvalitāti. Projektā paredzēto aktivitāšu kopums ir veicinājis sadarbību starp kriminālprocesa dalībniekiem, kā arī tiesu tulku profesionālās kvalifikācijas izaugsmi.

Vairāk par projektu skatīt šeit.   


11.03.2015 | Piedalies Latvijas Vikipēdijas maratonā!

Šodien, 11. martā, atklāts Latvijas Vikipēdijas maratons, kurā Latvijas iedzīvotāji tiek aicināti sešu mēnešu garumā iesaistīties un būt aktīviem Latvijas Vikipēdijas papildinātājiem.

Maratona mērķis ir aktivizēt un paplašināt latviešu valodas lietojumu mācību procesā, izziņā, pētnieciskajā darbā, būtiski palielinot rakstu skaitu Latvijas Vikipēdijā. Šobrīd rakstu skaits Latviešu Vikipēdijā ir aptuveni 59 tūkstoši, kas ir krietni mazāks nekā mūsu kaimiņiem Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs. Plānots kopīgiem spēkiem līdz Latvijas simtgadei pārsniegt 100 tūkstošu rakstu robežu Vikipēdijā latviešu valodā.

Latvijas Vikipēdijas maratons ir „Norvik Bankas” iniciatīva sadarbībā ar Latvijas Universitāti, Valsts valodas centru, Latvijas Vikipēdijas redaktoriem un „Latvijas Radio 5”.

Plašāka informācija pieejama vietnē: www.vikimaratons.lv

 

marat 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 


27.02.2015 | Nevis rās vai kauninās, bet palīdzēs

„Iecerēts, ka Valsts valodas centra inspektoriem drīz būs brīvprātīgie palīgi, kuri savos pagastos vai pilsētās sabiedriskā kārtā rūpēsies par valodas pareizību.”

Lasiet laikraksta „Latvijas Avīze” 2015. gada 27. februāra numurā   


17.02.2015 | Pērnā gada pārbaužu rezultāti valsts valodas lietošanas jomā

Apkopoti dati par Valsts valodas likuma prasību ievērošanu 2014. gadā. Valsts valodas centra Valodas kontroles Rīgas reģiona nodaļas un Valodas kontroles reģionālās nodaļas amatpersonas veikušas 5100 valsts valodas lietojuma pārbaudes.

Kopumā ir saņemti 980 personu iesniegumi par iespējamiem Valsts valodas likuma pārkāpumiem.

Pērn par administratīvajiem pārkāpumiem tika uzsāktas 2231 lietvedība, administratīvi sodītas 769 personas. Joprojām valstī raksturīgākie pārkāpumu veidi ir valsts valodas nelietošana profesionālo un amata pienākumu veikšanai nepieciešamajā apjomā (visbiežāk – apkalpojošās sfēras uzņēmumos) un preču realizēšana, nenodrošinot to marķējuma vai lietošanas instrukciju tulkojumu valsts valodā.

Sīkāk ar apkopotajiem 2014. gada rādītājiem var iepazīties: Administratīvā pārkāpuma lietu skaits un būtība laikā no 2000. gada 1. janvāra līdz 2014. gada 31. decembrim    


11.02.2015 | „Ēnu diena”

2015. gada 11. februārī Valsts valodas centrā norisinājās „ēnu diena”. Skolēniem bija iespēja izzināt savas nākotnes profesijas pienākums un specifiku, tiekoties ar Valsts valodas centra Valodas kontroles Rīgas reģionālās nodaļas un Valodas kontroles reģionālās nodaļas vadītājiem un juriskonsultiem.

Valsts valodas centru „ēnoja” Karīna Rožkova no Ogres 1. vidusskolas (8. kl.), Anna Peresuņko no Rīgas Herdera vidusskolas un Rūdolfs Pāvulēns no Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas (10. kl.).

 enudiena

 

 

 

 

 

 

  

  

 

 


 02.02.2015 | Neesmu lasījis, bet jūs slikti darījāt!

„VVC aicinājums runāt valsts valodā adresēts ne tik daudz krieviem, cik pašiem latviešiem”

Par Valsts valodas centra izplatīto aicinājumu lietot valsts valodu savās darba vietās, kas izraisījis nepamatotus Krievijas propagandas uzbrukumus, sīkāk laikrakstā „Latvijas Avīze” Daces Kokarevičas sarunā ar Valsts valodas centra direktoru Māri Baltiņu, Valodas kontroles reģionālās nodaļas vadītāju Sarmīti Pāvulēnu un Valodas kontroles Rīgas reģiona nodaļas vadītāju Viesturu Razumovski.

Lasiet laikraksta 2015. gada 2. februāra numurā   


19.01.2015 | Precizēts LVEK lēmums par dažu konditorejas izstrādājumu nosaukumiem latviešu valodā

LVEK 2015. gada 14. janvāra sēdē (protokola Nr. 39 1.§) izvērtēja iepriekš pieņemto lēmumu par dažu jaunu konditorejas izstrādājumu nosaukumiem latviešu valodā, ņemot vērā arī pārtikas un kulinārijas terminoloģijas speciālistu ieteikumus.

Komisija nolēma, ka attiecīgie konditorejas izstrādājumi turpmāk saucami šādi:

muffinmafins vai kēkss

browniebrūnītis vai šokolādes kēkss

cookiecepums

macaro(o)nmandeļu bezē vai mandeļcepums

cupcakeglazūrkēkss

Komisija iesaka lietot arī divu citu konditorejas izstrādājumu (strūdele un stricele) nosaukumu pareizākas formas – štrūdele (vācu Strudel) un štrīcele (vācu Striezel).
Savukārt dzēriena smoothie nosaukums paliek nemainīts – smūtijs. 
   


16.01.2015 | Aicinājums lietot valsts valodu savās darbavietās 

Valsts valodas centrs ir saņēmis vairākus iesniegumus par to, ka darbavietās, kur amata un profesionālos pienākumus darbinieki veic citu personu klātbūtnē, piemēram, veikalos, sabiedriskajā transportā, birojos vai iestādēs, savstarpējā saziņā darbinieki izmanto svešvalodu, visbiežāk – krievu valodu. Vienlaikus ir saņemti jautājumi par to, kāpēc amatpersonas plašsaziņas līdzekļos intervijas sniedz svešvalodās.

Viens no Valsts valodas likuma mērķiem ir latviešu valodas saglabāšana, aizsardzība un attīstība. Vienlaikus Valsts valodas likums noteic, ka likums neattiecas uz valodu lietošanu Latvijas iedzīvotāju neoficiālajā saziņā. Tā kā darbinieku savstarpējā saziņa svešvalodā ir dzirdama citiem pasažieriem, veikalu, biroju, iestāžu apmeklētājiem, nevar uzskatīt, ka šī ir neoficiālā saziņa. Līdz ar to nav pieļaujams, ka darbinieki, veicot amata un profesionālos pienākumus, savā starpā sarunājas svešvalodā.

Valsts valodas centra ieskatā valsts amatpersonām, sniedzot intervijas plašsaziņas līdzekļos, it īpaši – ja tie reģistrēti Latvijas Republikā, būtu jālieto vienīgi latviešu valoda, tādējādi izrādot cieņu pret Latvijas valsti un tās valsts valodu.

Šis gads mūsu valstij ir ļoti nozīmīgs, jo Latvija veic Eiropas Savienības Padomes prezidējošās valsts pienākumus. Latviešu valoda ir ne tikai valsts valoda Latvijas Republikā, bet arī viena no Eiropas Savienības oficiālajām valodām, tādēļ aicinām ikvienu cienīt mūsu valsti un valodu.

Neaizmirsīsim, ka Latvija ir vienīgā vieta pasaulē, kur var tikt garantēta latviešu valodas pastāvēšana un attīstība, savukārt latviešu valodas kā valsts valodas lietošanas jomas sašaurinājums valsts teritorijā uzskatāms arī par tās statusa apdraudējumu. Tāpēc aicinām ikvienu darba devēju pārrunāt ar darbiniekiem valsts valodas lietojuma nozīmīgumu, veicot profesionālos pienākumus, kā arī visas amatpersonas lietot valsts valodu, sniedzot intervijas plašsaziņas līdzekļos.    


2014. gada jaunumi

2013. gada jaunumi

2012. gada jaunumi

2011. gada jaunumi

2010. gada jaunumi

2009. gada jaunumi  

 


 


Valsts valodas centrs
Eksporta iela 6, Rīga, LV-1010
Tālr.: (+371) 67331814, fakss: (+371) 67336038
Reģ. Nr. 90000463460
E-pasts: info@vvc.gov.lv